Son Dakika
Temizlik ve Yöntemleri - Salı, 21 May 2019 00:00
Web Sitemiz Yenilendi - Çarşamba, 02 Temmuz 2014 09:00
Sıkça Sorulanlar - Cuma, 04 Temmuz 2014 08:28
Temizlikte Kullanılan Kimyasallar - Perşembe, 30 May 2019 00:00

Temizlik ve Yöntemleri

İnsanoğlunun Hastalıklara Karşı Verdiği Savaş
Her insan hayata geldiği ilk dakikalarda temizlik ile karşılaşır. Anne karnından çıkar çıkmaz yıkanır, temiz bir havluya sarılır ve annesinin kucağına verilir. Nedenini hepimiz biliriz. Temizlik bir bebek için en önemli koruyucu etkenlerden biridir.

Hayata ilk geldiğimiz andan itibaren başlar aslında mikroplarla savaşımız. Tarih içerisinde çeşitli yöntemler geliştirilse de teknoloji eksikliğinden kaynaklı tam ve eksiksiz hijyenin yakalanmasında noksan kalmıştır insanoğlu temizlikte. Gerçi, yaşam koşullarının değişmesi, sanayileşme yaşam alanlarının her geçen gün daha fazla kirlenmesine sebep olsa da insan savaşmaya devam etmiştir mikropların sebep olduğu hastalıklarla. Geçtiğimiz yıllarda dikkatimizi çeken en önemli konular, yaygın ve tehlikeli çeşitli bulaşıcı hastalıklardı, bu hastalıklar, tüm dünya insanlarını korkutmuş ve ciddi önlemler alınmasına sebebiyet vermişti. Neydi peki bu önlemler? En çok dikkatimizi çekenlerden biri, alınan kişisel önlemlerdi. Kimi el temizleme jelleri yok satmaya başlamış ve talebe karşılık üretim yetiştirilemediği için kaçak üretimlerle karşılaşmıştık. Bu telaş aslında insanların hastalıklardan ne kadar çok korktuklarının bir göstergesiydi. Ancak, çok daha dikkat çekici ve üzücü olan konu ise insanların ancak bu denli ciddi durumlarda panik halinde temizliğe yönelmeleriydi. Halbuki günlük yaşam çok daha önemlidir. Dokunduğumuz her şey, her yer biz insanları tehdit eden mikroplarla doludur. İşe giderken bindiğimiz otobüsler, dolmuşlar, her gün defalarca cüzdanımızdan çıkardığımız, cüzdanımıza yerleştirdiğimiz kağıt, demir paralar, iş arkadaşımızla aramızdaki evrak alışverişi, kullandığımız makinalar, telefonlar, oturduğumuz koltuklar, uyuduğumuz yataklar, başımızı, yüzümüzü koyduğumuz yastıklar…

Bir insan günde kaç defa yüzüne dokunur? Bilim adamlarına göre, üç bin-beş bin defa arası. Toplam uyku süresini ortalama 8 saat olarak hesaplarsak, geriye kalan uyanık olduğumuz ve aktif olarak hareket ettiğimiz zaman içerisinde ortalama dakikada en az 3 kere yüzümüze dokunduğumuz ortaya çıkar. Her dakika insan, ellerini yıkayamayacağı için de ne kadar büyük bir tehdit ile karşı karşıya olduğumuz ortaya çıkar. Ne yapmalıyız peki? Yaşam alanlarımızın, daha doğrusu çoğunlukla vakit geçirdiğimiz yerlerin, evimizin, işyerimizin, okulumuzun, yani hayatımızın yüzde 90’ını geçirdiğimiz yerlerin temizliğine özen göstermeliyiz. Nasıl mı? Teknolojiden destek alarak. Son yıllarda geliştirilen temizlik yöntemleri ve çeşitli makinalardan daha fazla faydalanarak.

Evden çıktıktan sonra bir çocuğun büyüyene kadar yani yetişkin bir birey olana kadar en çok vaktini geçirdiği yer okuldur. Anaokulundan başlayarak ilk okul, lise…Ama öncesi de var. Kreşler…Hergeçen gün yaşam koşullarının zorlaşması nedeniyle kadınların da aile ekonomisine katkıda bulunma çabaları çocukların evden daha çok kreşlerde olmalarına sebebiyet vermekte. Peki ya o kreşlere dikkat ediyor muyuz, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı nasıl bir ortama bıraktığımızı biliyor muyuz? Belki de en önemli konu olan temizlik konusunu es mi geçiyoruz? Bazen çocuklarımızı emanet ettiğimiz sadece öğretmenler olmayabiliyor. Bağışıklık sistemi henüz gelişmekte olan 0-6 yaş arasındaki çocukların ileride sağlıklı bireyler olabilmesi için hijyenik ortamlarda bulunması gerekmektedir. Kreşler hepimizin de bildiği gibi, büyük oranla halı kaplı alanlardır. Peki bu alanların temizliği nasıl sağlanıyor?  Sağlanmalı?

Son yıllarda özellikle kullanılmaya başlanan buharlı sistem, bilinç düzeyinin ne kadar arttığın bir göstergesi aslında. Çünkü bu sistemi kullanan tüm firmalar, temizlik kalitesinin ne kadar arttığını çok net bir şekilde görebiliyor.

Buharlı sistemin bazı özelliklerinden bahsedecek olursak şunları söylemek yanlış olmaz;
Kimyasal kullanımı en aza indiriliyor bu sistemde ve bu nedenle içeriğinin ne olduğunu bilmediğimiz çeşitli kimyasallarla temas etmemiş oluyoruz, hem de doğaya bu kimyasalların salınımını engellemiş oluyoruz.

150-170 derecede uygulanan buharla, kirleri kısa sürede çözebilen bu sistemin uygulama sonrası ıslaklık bırakmama avantajları da mevcut.

Yüksek kalitede temizlik sağlayan, son yıllarda üretimi ve satışları artan bu makinaların kullanım alanları da hızla artmakta. Temizlik şirketlerinin yoğunlukta kullandığı bu makinalar temizlik şirketlerinin müşterilerinin de yoğun ilgisini çekmiş bulunuyor. Yoğun buhar ve sonrasında gözle görülen temizlik ve hijyen müşteri memnuniyetini fazlasıyla sağlamakta. Artık temizlik şirketlerini arayan müşteriler nasıl bir sistem kullanıldığını öğrenmek ve uygulamayı kendi gözleriyle görmek istiyor.

Buharlı sistemi kullanan şirketler bu sistemle müşterilerine gittiklerinde sadece halı değil koltuk ve döşek temizliği de yapabildikleri için hem kendi müşterileri hem de kendileri için ayrıca avantajlı duruma geçmiş oluyorlar.

Bir söz vardır hepimizin bildiği;  “Ucuz mal alacak kadar zengin değilim.” Aynı şey temizlik için de geçerlidir. Yaşadığımız alanları dikkatsiz bir şekilde temizleyecek kadar değersiz değildir hayatlarımız. En az yılda bir kere halı ve koltuk temizliği yapılması gerekmektedir ve bunu bilinçsiz bir şekilde yapamayız.

En çok bilinen şeyler bazen doğru olmayabilir. En çok uygulanan yöntemler de temizlik anlamına gelmeyebilir.

Afus

Quisque interdum hendrerit molestie. Vestibulum adipiscing, tellus sit amet accumsan lobortis, Quisque interdum hendrerit molestie. Vestibulum adipiscing, tellus sit amet accumsan lobortis.

Web site: www.smartaddons.com